logo Nasz Lekarz
Panel Pacjenta: Załóż konto za darmo!
  lub     Zaloguj się z Facebooka
Strona główna separator Baza wiedzy

Baza wiedzy

Nasza Klasa Wykop

Samobadanie jąder

Samobadanie jąderO potrzebie comiesięcznego samobadania piersi przez kobiety mówi się bardzo wiele. Kampanie informacyjne zachęcają Panie do prostej i skutecznej profilaktyki. Tymczasem identyczna konieczność samobadania jąder stanowi tabu, a przecież kontrolowamie ich stanu raz w miesiącu mogłoby uratować zdrowie, a nawet życie wielu młodym mężczyznom. Nowotwór jąder zwykle dotyka mężczyzn między 15. a 35. rokiem życia, w Polsce wykrywa się ok. 700 przypadków zachorowań rocznie. Ryzyko rośnie, jeśli wcześniej u kogoś z rodziny zdiagnozowano tę chorobę. Wczesne rozpoznanie i odpowiednia kuracja są niezwykle istotne, wówczas prawdopodobieństwo wyleczenia raka jąder jest bardzo wysokie. Bardzo proste, trzyminutowe badanie pozwala w porę wychwycić niepokojące objawy: małe guzki, bolesne stwardnienia czy powiększenie jąder.

UWAGA!
Nie każdy guzek w jądrze wskazuje na nowotwór. Istnieje wiele chorób wywołujących obrzęk i zapalenie jądra, np. wodniak, czyli nagromadzenie się płynu w mosznie między jądrem a samą moszną. Wodniaki mogą być bardzo duże, jednak nie są niebezpieczne. Leczy się je operacyjnie bez szkodliwych następstw zabiegu. W każdym przypadku wykrycia guzka czy powiększenia się jądra należy jednka szybko zwrócić się do lekarza, który postawi diagnozę i wybierze odpowiednią terapię.


Jak przeprowadzać samobadanie jąder?


Każdy mężczyzna raz w miesiącu powinien wykonywać samobadanie jąder. Ważne jest, by wykonywać je regularnie, bo tylko wtedy istnieje możliwość porównania ze stanem wcześniejszym. Badanie zajmuje zaledwie 3 minuty, najlepiej wykonywać je po kąpieli, kiedy skóra worka mosznowego jest miękka i rozluźniona. Łatwo wtedy wyczuć wszelkie nieprawidłowości. Trzeba pamietać o tym, że każde jądro powinno być badane osobno.

Krok 1
Badanie powinno rozpocząć się od uważnej obserwacji- w tym celu stań przed lustrem i porównaj, czy między jądrami nie ma różnicy w wielkości. Jeśli jedno jądro jest dużo większe bądź mniejsze od drugiego, może to wskazywać na nieprawidłowości i zmiany.
Uwaga! niewielka różnica w wielkości jest najzupełniej normalna.
Krok 2
Następnie w celu znalezienia zgrubień i grudek należy powoli przetaczać jądro po palcach: (wskazującym i kciuku).
Krok 3
Następnie należy zwróć uwagę, czy skóra nie jest chropowata bądź wyjątkowo napięta.
Krok 4
Ostatnim etapem samobadania jest delikatne uściśnięcie każdego z jąder. Zdrowe jadro jest miękkie i gładkie.

UWAGA!
Podczas badania na tylnej ścianie wyczujesz małe, twarde zgrubienie połączone z jądrem - to najądrza oraz nasieniowód.Nie ma powodów do wpadania w panikę!

Niepokoi Cię stan Twojego zdrowia?
Czujesz, że coś Ci dolega?
Skorzystaj z naszej internetowej diagnozy lekarskiej!

Przebadaj się!