logo Nasz Lekarz
Panel Pacjenta: Załóż konto za darmo!
  lub     Zaloguj się z Facebooka
Strona główna separator Baza wiedzy

Baza wiedzy

Nasza Klasa Wykop

Wszawica - wstydliwy problem

Wszawica - wstydliwy problemWszawica jest traktowana jak powód do wstydu, ale czy słusznie, skoro jest to tak powszechny problem we wszystkich skupiskach dzieci? Zakażenia wszami zdarzają się w szkołach, przedszkolach, na koloniach czy nawet w czasie wspólnej zabawy w piaskownicy. Na szczęście nie pojawiają się już w Polsce niebezpieczne choroby przenoszone przez te pasożyty, jednak samo zakażenie jest dość przykre. Swędząca od ukąszeń główka to często tylko część problemu. Zdarza się, że dzieci bardzo się wstydzą lub nawet są przerażone faktem, że w ich włosach są jakieś małe robaczki. Rodzice powinni zatem podejmować walkę z zakażeniem w szybki, ale i wyważony sposób.

Na rynku dostępne są obecnie naprawdę dobre specyfiki, które szybko i skutecznie pomagają zażegnać problem, a cała procedura polega w zasadzie na umyciu nimi włosów tak, jak w przypadku normalnego szamponu. Trzeba jednak pamiętać, by nie obwiniać i nie zawstydzać dzieci z powodu zakażenia - to na rodzicach ciąży odpowiedzialność, jako że walka z wszawicą opiera się w głównej mierze na jak najszybszym wygaszaniu ognisk zapalnych. Rodzice powinni regularnie sprawdzać włosy dziecka, szczególnie w przypadku doniesień o występowaniu zakażeń w miejscach przebywania pociechy. W przypadku zauważenia we włosach wesz lub gnid należy jak najszybciej użyć odpowiednich preparatów. Szybka reakcja ułatwi walkę z zakażeniem i pomoże uniknąć pojawienia się nadkażeń związanych z drapaniem swędzącej skóry. Unikanie do czasu wyleczenia skupisk dzieci oraz poinformowanie o problemie placówki oświatowej i rodziców innych potencjalnie zagrożonych dzieci zapobiegnie w znacznym stopniu rozprzestrzenianiu się wszawicy.

Wszom jest naprawdę wszystko jedno, czy trafią na głowę dziecka z biednej czy zamożnej rodziny, mytą wczoraj czy trzy dni temu, ale warto pamiętać, że mycie główki przynajmniej raz w tygodniu, związywanie długich włosów i regularne czesanie może nieco utrudnić zadomowienie się tych niechcianych lokatorów. Trzeba też wpajać dzieciom, że nie należy dzielić się szczotką do włosów, spinkami czy ręcznikami. Niestety wszy mogą przenieść się chociażby za pośrednictwem powieszonych w szkolnej szatni dziecięcych ubrań, więc nawet najbardziej restrykcyjna troska o higienę może zawieść. Najważniejsza jest więc czujność rodziców i szybka reakcja w przypadku zaistnienia problemu.

Photo credit: Emily Raw via Foter.com / CC BY-NC-SA
Niepokoi Cię stan Twojego zdrowia? Czujesz, że coś Ci dolega?
Skorzystaj z naszej internetowej diagnozy lekarskiej!

Przebadaj się!