logo Nasz Lekarz
Panel Pacjenta: Załóż konto za darmo!
  lub     Zaloguj się z Facebooka
Strona główna separator Baza wiedzy

Baza wiedzy

Nasza Klasa Wykop

Zdrowa sól

Zdrowa sólOsobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze oraz choroby układu krążenia zaleca się ograniczenie spożycia soli, ale nawet osoby zdrowe powinny w miarę możliwości dbać o to, by codzienna dawka soli w ich diecie nie przekraczała 5-6g, czyli około łyżeczki dziennie - występujący w soli sód jest elektrolitem niezbędnym do życia, ale jego nadmiar jest niebezpieczny dla zdrowia. Bezpieczna dzienna dawka soli dotyczy zarówno tej dosypywanej przez nas do jedzenia, jak i występującej w produktach przetworzonych. Są to nie tylko chipsy, słone przekąski i fastfoody, ale także sery, konserwy, wędliny, pieczywo i garmażerka, a nawet keczup i słodycze. Dodatkowo sód występuje naturalnie w mięsie, warzywach, jajach czy mleku, jego niedobory w organizmie są zatem praktycznie niemożliwe.

Chcąc ograniczyć spożycie soli powinniśmy przede wszystkim w trakcie zakupów czytać na opakowaniach tabele wartości odżywczych i wybierać te produkty, które mają mniejszą zawartość soli. Oczywiście warto też zwracać większą uwagę na to, ile soli dosypujemy do potraw. Można również zastanowić się nad rodzajem używanej przez nas soli – oprócz tradycyjnej kuchennej na rynku obecna jest też sól morska, himalajska czy ziołowa. Szczególnie zachwalana jest sól himalajska jako pochodząca z pokładów nieskażonych cywilizacją i zawierająca mnóstwo minerałów. Jest to produkt znacznie droższy od zwykłej soli kuchennej, dodatkowo pięknie prezentujący się w przezroczystych solniczkach dzięki swojemu najczęściej lekko różowemu zabarwieniu. Mimo wszystko składa się w większości z sodu, a reklamowane bogactwo minerałów to w rzeczywistości ilości tak śladowe, że nie przekładają się na walory zdrowotne. Podobnie sól morska jest nadal niemal w całości tym samym chlorkiem sodu, różnica polega wyłącznie na metodzie produkcji.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie soli ziołowej – zawarte w niej przyprawy pozwalają dodać mniej produktu, by nadać potrawie doby smak. Tu jednak znów kryje się pułapka: kupując taką sól warto czytać skład, ponieważ często pojawiają się w niej niezdrowe dodatki. Warto zatem szukać takiej, która pozbawiona jest substancji wzmacniających smak i zapach lub też samodzielnie przygotować domową mieszankę, łącząc z solą nasze ulubione zioła.

Niepokoi Cię stan Twojego zdrowia? Czujesz, że coś Ci dolega?
Skorzystaj z naszej internetowej diagnozy lekarskiej!

Przebadaj się!