logo Nasz Lekarz
Panel Pacjenta: Załóż konto za darmo!
  lub     Zaloguj się z Facebooka
Strona główna separator Baza wiedzy

Baza wiedzy

Nasza Klasa Wykop

Owoce niszczą zęby?

Owoce niszczą zęby?Powiedzenie, że zjedzenie jabłka zastępuje szczotkowanie zębów, można oczywiście włożyć między bajki, i to te z gatunku wybitnie niemądrych. Choć faktem jest, że jedzenie twardych owoców ma dobry wpływ na kształtowanie prawidłowego zgryzu, a owoce są ogólnie cennym dla całego organizmu źródłem substancji odżywczych, to jednak ich oddziaływanie na samo szkliwo naszych zębów jest niezbyt korzystne. Dzieje się tak za sprawą zawartych w owocach cukrów oraz kwasów.

Wprawdzie zazwyczaj zdajemy sobie sprawę z tego, że cukier jest najlepszym sprzymierzeńcem próchnicy, niestety rzadko jesteśmy świadomi faktu, że dotyczy to zarówno cukru z lizaków, czekoladek i innych słodyczy, jak i tego pochodzącego z owoców. Podgryzanie „na dobry sen” jabłuszek po wieczornym myciu zębów jest zatem zdecydowanie złym pomysłem.

Oczywiście owoce warto, a nawet trzeba jeść, ale jednocześnie należy dbać o to, by nie przyczyniły się do problemów z zębami. Wydawałoby się, że skoro zawarte w owocach cukry są pożywką dla próchnicy, to wystarczy po ich zjedzeniu porządnie umyć zęby. Wbrew pozorom nie jest to dobre rozwiązanie – stomatolodzy radzą, by wstrzymać się ze szczotkowaniem zębów przynajmniej pół godziny po spożyciu owoców. Spowodowane jest to działaniem kwasów owocowych, które osłabiają szkliwo, w wyniku czego mycie zębów, zwłaszcza intensywne czy z użyciem szczoteczki o twardym włosiu, może trwale uszkodzić szkliwo zęba. Takie działanie kwasów owocowych na zęby zwykle nie jest zauważalne, choć przez niektóre osoby, szczególnie o wrażliwych zębach, odczuwane jest dość mocno po zjedzeniu truskawek czy cytrusów i opisywane jako „cierpnące” czy bolące zęby.  Najlepszym sposobem na zneutralizowanie tych kwasów jest przepłukanie jamy ustnej zwykłą wodą bądź mlekiem, można ewentualnie wspierać się bezcukrowymi gumami do żucia lub płynami do płukania ust remineralizujący szkliwo.


Photo credit: .craig via Foter.com / CC BY-NC-ND

Niepokoi Cię stan Twojego zdrowia? Czujesz, że coś Ci dolega?
Skorzystaj z naszej internetowej diagnozy lekarskiej!

Przebadaj się!