logo Nasz Lekarz
Panel Pacjenta: Załóż konto za darmo!
  lub     Zaloguj się z Facebooka
Strona główna separator Baza wiedzy

Baza wiedzy

Nasza Klasa Wykop

Ból kolan młodego sportowca

Ból kolan młodego sportowcaZdrowy, aktywny fizycznie nastolatek, zaczyna uskarżać się na ból jednego lub obu kolan, chociaż nie przypomina sobie, by w ostatnim czasie doznał jakiegoś urazu, który mógł ten stan wywołać. Albo zaczyna kuleć lub chodzić w dziwny sposób, jakby nie zginając nóg w kolanach. A czasem, mimo iż nie odczuwa żadnych dolegliwości, podczas rutynowych badań dopuszczających do uprawiania określonej dyscypliny sportu ze zdziwieniem dowiaduje się, że będzie musiał zrobić sobie dłuższą przerwę w treningach. Odpowiedzialna za taki stan jest bardzo często choroba z grupy jałowych martwic kości, tzw. choroba Osgooda-Schlattera.


Ten rodzaj martwicy związany jest ściśle z rosnącym kośćcem i dotyka najczęściej nastolatków w okresie pokwitania. Zwykle odnotowuje się ją u chłopców. Niestety dotyka częściej młodzież aktywną fizycznie, szczególnie uprawiającą sporty mogące przeciążać stawy kolanowe.


Choroba Osgooda-Schlattera polega na uszkodzeniu w różnym stopniu guzowatość kości piszczelowej w jednej lub obu nogach. Powoduje to dolegliwości bólowe, obrzęk czy zgrubienie w okolicy guzowatości piszczeli lub zwiększoną ciepłotę tego miejsca. Objawy te mogą nasilać się na skutek forsownego treningu, biegania czy jazdy na rowerze. Zazwyczaj podstawową formą leczenia jest unikanie przeciążania kolan, co oznaczać może dłuższą przerwę w uprawianiu sportu. Wskazane może też być stosowanie odpowiednich leków przeciwzapalnych, fizykoterapia czy nawet założenie gipsu, a w skrajnych przypadkach operacja. Stosowanie się do zaleceń lekarza i oszczędny tryb życia powodują zwykle całkowite ustąpienie choroby w ciągu kilku miesięcy.

Photo credit: eltpics via Foter.com / CC BY-NC
Niepokoi Cię stan Twojego zdrowia? Czujesz, że coś Ci dolega?
Skorzystaj z naszej internetowej diagnozy lekarskiej!

Przebadaj się!