logo Nasz Lekarz
Panel Pacjenta: Załóż konto za darmo!
  lub     Zaloguj się z Facebooka
Strona główna separator Baza wiedzy

Baza wiedzy

Nasza Klasa Wykop

Publiczne toalety - zło konieczne?

Publiczne toalety - zło konieczne?Korzystanie z toalet publicznych często uważane jest za ostateczność. Czujemy się niekomfortowo w tak intymnym przecież miejscu, które jednak użytkowane jest przez mnóstwo obcych osób, przede wszystkim jednak mamy opory związane z czystością takiej toalety. Czasem nasze obawy mogą być do tego stopnia silne, że doprowadzają do poważnych problemów z oddawaniem moczu czy wypróżnianiem się poza własnym domem, a także do przewlekłych zaparć. Taką fobię przed publicznymi toaletami można niestety zaszczepić dzieciom poprzez nadmierne przestrzeganie przed czyhającymi tam na nie zarazkami. W konsekwencji dziecko może cały dzień się męczyć, by tylko uniknąć korzystania ze szkolnej toalety.


Tymczasem według badań publiczne toalety wcale nie są aż tak strasznym miejscem, jak niektórym z nas się wydaje. Wystarczy wspomnieć, że dużo więcej bakterii niż na desce klozetowej żyje na naszych telefonach komórkowych, które przecież nieustannie trzymamy w dłoniach i przykładamy do twarzy. Często obawiamy się jednak, że na takiej desce czają się wirusy różnych chorób wenerycznych, jednak te giną bardzo szybko poza swoim naturalnym środowiskiem. Dodatkowo zdrowa skóra jest świetną barierą dla wszelkich zarazków, więc siadanie na desce klozetowej w publicznych toaletach nie jest aż tak ryzykowne. Zresztą w takich miejscach, jak dbające o swoją renomę galeria handlowe, sprzątanie toalet odbywa się na tyle często, że bywają czystsze niż w niejednym domu.


Nie ma zatem konieczności korzystania z toalety w pozycji uniemożliwiającej kontakt skóry z deską klozetową czy dezynfekowanie jej. Oczywiście warto przetrzeć deskę zwilżonym wodą ręcznikiem papierowym czy użyć jednorazowych podkładek, ale pamiętajmy, że źródłem praktycznie wszystkich chorób związanych z korzystaniem z WC jest nie deska klozetowa, ale nasze ręce. Bezwzględnie należy je porządnie umyć po każdej wizycie w toalecie. Jeśli mamy do wyboru ręczniki papierowe i elektryczną suszarkę zdecydowanie lepiej wybrać to pierwsze rozwiązanie - w cieple suszarki czają się skupiska bakterii, które z podmuchem powietrza trafiają na nasze dłonie.

Photo credit: dirtyboxface via Foter.com / CC BY-SA
Niepokoi Cię stan Twojego zdrowia? Czujesz, że coś Ci dolega?
Skorzystaj z naszej internetowej diagnozy lekarskiej!

Przebadaj się!