logo Nasz Lekarz
Panel Pacjenta: Załóż konto za darmo!
  lub     Zaloguj się z Facebooka
Strona główna separator Baza wiedzy

Baza wiedzy

Nasza Klasa Wykop

Pielęgnacja rany pooperacyjnej

Pielęgnacja rany pooperacyjnej

Operacja to nic przyjemnego – każda wiąże się z jakimiś nieprawidłowościami, oznacza duży stres i ból. Kiedy najgorsze mamy już za sobą i zaczynamy wracać do zdrowia zwykle pojawiają się wątpliwości dotyczące pielęgnacji rany pooperacyjnej.

W czasie pobytu w szpitalu personel medyczny zwykle kontroluje stan rany i udziela wskazówek na temat jej pielęgnacji. Rany goją się około dwóch tygodni, w czasie których ból i obrzęk powoli ustępują, a szwy usuwane są we wskazanym przez chirurga dniu. Po powrocie ze szpitala do domu często pojawiają się obawy co do właściwego postępowania z obolałym jeszcze miejscem. Bardzo ważne jest zatem, by przed wypisaniem ze szpitala uzyskać dokładne informacje o odpowiednim postępowaniu z raną. Wiele zależy w tej kwestii od rodzaju operacji, założonych szwów czy przebiegu procesu gojenia się rany. Najlepiej, jeśli tych wskazówek udzieli chirurg, który nas operował.

Zazwyczaj zaleca się pacjentom dokładne przemywanie rany pod prysznicem po porządnym jej namydleniu. Niewskazane jest długie namaczanie rany, lepiej więc unikać kąpieli. Natomiast zdania na temat odpowiedniego mydła są podzielone – w tym samym szpitalu możemy usłyszeć od jednego lekarza, że najlepsze jest do tego szare mydło, od drugiego zaś, że ranę należy myć tym samym mydłem czy żelem pod prysznic, którego używamy na co dzień do ciała. Po prysznicu ranę dokładnie osuszamy. By zminimalizować ryzyko dostania się jakichś zanieczyszczeń czy bakterii można w pierwszych dniach po operacji osuszać ranę jednorazowymi papierowymi ręcznikami. Warto odkażać ranę, przy czym nie stosuje się już spirytusu czy wody utlenionej, ale octenispet czy inny środek odkażający bez alkoholu. Powstających na ranie strupków nie należy zdrapywać, ponieważ chronią ją w naturalny sposób. W późniejszej fazie, jeśli rana poprawnie się zagoi, można wysuszoną i swędzącą skórę delikatnie natłuszczać, np. oliwką dla dzieci. Można też stosować dostępne w aptekach maści specjalnie przeznaczone do blizn, które mają zmniejszać ich widoczność, ale pamiętajmy, by nie używać ich zbyt wcześnie, bo może to dać efekt odwrotny do zamierzonego.

Najważniejszą jednak kwestią jest rozpoznanie objawów świadczących o nieprawidłowościach w gojeniu się rany pooperacyjnej. Bezdyskusyjnie należy skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpi gorączka, z miejsca po cięciu sączy się ropna wydzielina, odczuwane jest pulsowanie rany lub skóra wokół niej ma wyraźnie wyższą temperaturę niż reszta ciała.

Photo credit: aturkus via Foter.com / CC BY

Niepokoi Cię stan Twojego zdrowia? Czujesz, że coś Ci dolega?
Skorzystaj z naszej internetowej diagnozy lekarskiej!

Przebadaj się!