logo Nasz Lekarz
Panel Pacjenta: Załóż konto za darmo!
  lub     Zaloguj się z Facebooka
Strona główna separator Baza wiedzy

Baza wiedzy

Nasza Klasa Wykop

Podstępna pamiątka po kleszczu

Podstępna pamiątka po kleszczuŁagodne zimy ostatnich lat to nie tylko problem dla amatorów sportów zimowych i osób z tego się utrzymujących. Jest to także powód zwiększonej liczby różnych niezbyt przez nas lubianych owadów, spośród których jednymi z najgroźniejszych są kleszcze.

Samo ugryzienie kleszcza nie jest bolesne, ale może nieść poważne konsekwencje – zresztą już sam brak bólu czy świądu sprawia, że można nie zauważyć tego pasażera na gapę. Tymczasem kleszcza powinno się jak najszybciej usunąć, im dłużej bowiem będzie wbity w skórę, tym większe ryzyko, że zostaniemy przez niego zainfekowani. Nie każde ugryzienie przez tego pasożyta będzie skutkowało chorobą, ale niektóre osobniki przenoszą groźnego krętka i drobnoustroje wywołujące u ludzi wielonarządową chorobę nazywaną boreliozą lub chorobą z Lyme. Szacuje się, że w Polsce chorobę tę przenosi około 30% kleszczy, ale nawet w przypadku „złapania” takiego zakażonego osobnika możemy uniknąć boreliozy, jeśli pozbędziemy się go zanim zdąży nas zainfekować, czyli w przeciągu kilku – kilkunastu godzin od ugryzienia.

Usuniętego kleszcze można oddać do badania toksykologicznego, które wykaże, czy mógł wywołać chorobę. Ważna jest przede wszystkim obserwacja miejsca ugryzienia. Duże prawdopodobieństwo boreliozy wiąże się z wystąpieniem tzw. rumienia wędrującego, czyli przemieszczającego się zaczerwienienia w miejscu wkłucia kleszcza, które może pojawić się nawet do kilku tygodni po wgryzieniu się pasożyta, przy czym brak rumienia nie wyklucza zarażenia, choć ryzyko jest zdecydowanie mniejsze. Boreliozę można ostatecznie potwierdzić odpowiednimi testami laboratoryjnymi.

W leczeniu boreliozy najważniejszy jest czas – im szybciej choroba zostanie wykryta i zastosowane będzie odpowiednie działanie farmakologiczne, tym szanse na pozbycie się choroby są większe. Niestety w wielu przypadkach trudno jest zarówno pacjentowi jak i lekarzowi powiązać rozmaite dolegliwości z uprzednim ugryzieniem kleszcza. Objawami boreliozy bardzo często mylonymi z rozmaitymi innymi chorobami może być przewlekłe zmęczenie, bóle stawów czy mięśni, które mogą trwać całymi latami. Borelioza może zaatakować również układ nerwowy i serce. Szanse na poprawę daje jedynie odpowiednia diagnoza i co za tym idzie wdrożenie właściwego leczenia.


Photo credit: Karolina Kabat via Source / CC BY-ND
Niepokoi Cię stan Twojego zdrowia? Czujesz, że coś Ci dolega?
Skorzystaj z naszej internetowej diagnozy lekarskiej!

Przebadaj się!