logo Nasz Lekarz
Panel Pacjenta: Załóż konto za darmo!
  lub     Zaloguj się z Facebooka
Strona główna separator Baza wiedzy

Baza wiedzy

Nasza Klasa Wykop

Zespół metaboliczny

Zespół metabolicznyOtyłość brzuszna jest według lekarzy najgroźniejszym dla naszego zdrowia rodzajem otyłości, wiąże się bowiem nie tylko z gromadzeniem się tkanki tłuszczowej pod skórą, ale także z otłuszczeniem narządów wewnętrznych. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, chociaż częściej dotyczy pań. Jeśli obwód w tali wynosi od 88 cm u kobiet i od 102 cm u mężczyzn można przypuszczać, że wiąże się z występowaniem innych symptomów składających się na zespół metaboliczny. Obok otyłości brzusznej kryteriami wskazującymi na to zaburzenie jest podwyższony poziom trójglicerydów we krwi, niskie stężenie tzw. dobrego cholesterolu, podwyższony poziom glukozy we krwi na czczo i podwyższone ciśnienie.

Zespół metaboliczny diagnozuje się w przypadku wystąpienia 3 spośród 5 powyższych czynników. Jest to przypadłość dość częsta, szczególnie w krajach wysokorozwiniętych. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych schorzenie to dotyczy ponad 30% społeczeństwa, zaś w Polsce powyżej 25%. Problem jest zatem dość poważny. Występowanie tego zespołu jest powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób, jak cukrzyca typu 2 czy miażdżyca, w przypadku więc jego zdiagnozowanie niezwykle ważne jest podjęcie odpowiednich kroków dla ratowania zdrowia.

W walce z zespołem metabolicznym najważniejsza jest zmiana sposobu życia – większa dawka aktywności fizycznej i odpowiednia dieta powinny pomóc w zmniejszeniu wagi ciała. Jeżeli jednak efekty takich działań nie są zadowalające, konieczne może się okazać leczenie farmakologiczne lub nawet chirurgiczne.

Photo credit: colros via Foter.com / CC BY
Niepokoi Cię stan Twojego zdrowia? Czujesz, że coś Ci dolega?
Skorzystaj z naszej internetowej diagnozy lekarskiej!

Przebadaj się!