logo Nasz Lekarz
Panel Pacjenta: Załóż konto za darmo!
  lub     Zaloguj się z Facebooka
Strona główna separator Baza wiedzy

Baza wiedzy

Nasza Klasa Wykop

Nużeniec - wróg ładnej cery

Nużeniec - wróg ładnej ceryNużeniec ludzki jest mało znanym roztoczem, który może pasożytować na naszej skórze powodując szereg problemów dermatologicznych. Odżywia się wydzieliną gruczołów łojowych, komórkami nabłonka i przesączem osocza krwi. Wgryzając się w skórę przyczynia się do powstawania stanów zapalnych, zakażeń bakteryjnych, a także zaskórników, wągrów i ropiejących krost, przy czym zwykle swędzenie i zaczerwienienie skóry wywołane przez tego pasożyta mylone jest z alergią. Nużeniec może również powodować podrażnienia oczu, często pojawiające się jęczmienie, zespół suchego oka, czy wypadanie włosów. Często wywołane przez niego choroby, czyli demodekozę i nużycę, diagnozuje się u osób cierpiących na trądzik różowaty, alergie skórne czy okolic oczu oraz łysienie plackowate i łojotokowe zapalenie oczu.

Najłatwiej nużeńcem zarazić się od domowników – sprzyja temu chociażby używanie wspólnego ręcznika – ale można także nabawić się tego pasożyta u fryzjera, w hotelu czy szpitalu. Zazwyczaj przez długi czas osoba zarażona nie odczuwa żadnych objawów choroby, które nasilają się dopiero w wieku dojrzałym, często w wyniku obniżonej odporności, zaburzeń hormonalnych i stresu.

Zarazić się tą nieprzyjemną chorobą jest dość łatwo, jako że przenosi się zarówno poprzez kontakt z nosicielem pasożyta czy używanie jego przyborów toaletowych, jak i bez bezpośredniego kontaktu, wraz z kurzem.

Nużeńca można dość łatwo zdiagnozować w badaniu mikroskopowym.  Samo leczenie natomiast polega na dobraniu odpowiednich preparatów i przede wszystkim na cierpliwym i konsekwentnym stosowaniu się do zaleconych przez lekarza reguł, które pozwolą na stałe wyeliminować tego nieprzyjemnego pasożyta.

Photo credit: NRCS Soil Health via Foter.com / CC BY
Niepokoi Cię stan Twojego zdrowia? Czujesz, że coś Ci dolega?
Skorzystaj z naszej internetowej diagnozy lekarskiej!

Przebadaj się!