logo Nasz Lekarz
Panel Pacjenta: Załóż konto za darmo!
  lub     Zaloguj się z Facebooka
Strona główna separator Baza wiedzy

Baza wiedzy

Nasza Klasa Wykop

Dziwne oczy

Dziwne oczyU większości ludzi tęczówka oka ma odcienie koloru brązowego – tak jest u 90% populacji. Znacznie mniej osób ma oczy niebieskie, najrzadziej zaś występują szare i zielone. Zdarza się jednak, że u jednego człowieka oczy są różnobarwne – czasem jest to plamka na jednym oku w innym kolorze niż reszta tęczówki, zdarza się też, że prawe i lewe oko jednego człowieka mają całkiem inny kolor. Takie zaburzenie w rozmieszczeniu barwinka w obrębie tęczówki nosi miano heterochromii. Może to być heterochromia iridis, jeśli barwnik nie jest równomiernie rozłożony na tęczówce jednego oka, lub iridium, gdy obie tęczówki są różnobarwne. Jest to wada wrodzona, najczęściej dziedziczona, która występuje zarówno wśród ludzi, jak i u zwierząt. Przypadłość taka nie jest częsta, bo dotyczy około 1% ludzi.

Heterochromia nie jest wadą uciążliwą – mimo niespotykanego „urozmaicenia” oczu zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi problemami ze wzrokiem. Często jest też postrzegana jako atut urody. Wystarczy zresztą zauważyć, że obdarzone są nimi chociażby takie gwiazdy, jak piękna Mila Kunis o jednym oku zielonym, a drugim piwnym, czy też aktorka Jane Seymour, o oczach zielonym i szarym. Podobno oczami o różnobarwnych tęczówkach obdarzony był nawet sam Aleksander Wielki.

Takie oczy na pewno przykuwają uwagę, jednak dla osób z heterochromią, które nie akceptują swojego wyglądu, pomocne mogą okazać się barwione soczewki kontaktowe – dzięki nim można ujednolicić barwę oczu. Zresztą w ten sam sposób właściciele „zwykłych” oczu mogą nadać swojemu wejrzeniu dowolny w zasadzie efekt.

Photo credit: Zach Dischner via Scandinavian / CC BY
Niepokoi Cię stan Twojego zdrowia? Czujesz, że coś Ci dolega?
Skorzystaj z naszej internetowej diagnozy lekarskiej!

Przebadaj się!